fbpx
Home / Blog IT Powers / Weryfikacja systemów pod kątem bezpieczeństwa

Weryfikacja systemów pod kątem bezpieczeństwa

Na naszym blogu wielokrotnie podkreślaliśmy konieczność systematycznej i drobiazgowej weryfikacji systemów pod kątem bezpieczeństwa. Dotyczy to każdej branży, ale zwłaszcza IT.

W czasach powszechnej digitalizacji mamy bowiem do czynienia z szeregiem poważnych, dotychczas nieznanych zagrożeń.

Dziś najcenniejszym towarem jest informacja – nic dziwnego, że firmy powinny skupić się na ochronie danych i bezpieczeństwie systemów IT. Zastanówmy się więc, jakie zagrożenia stwarza zaniedbanie w tym zakresie?

Podstawowe rodzaje zagrożeń informacyjnych

  • działalność sabotażowa, dywersyjna, szpiegowska (w celu zdobycia informacji bądź wprowadzenia w dezinformację)
  • wypadki, które mogą doprowadzić do zniszczenia nośników informacji,
  • właśnie one stanowią największe wyzwanie dla opiekunów systemów IT. Związane z przechowywaniem, gromadzeniem, przetwarzaniem i udostępnianiem informacji (np. cyberataki, włamania do źle zabezpieczonych systemów, przestępstwa komputerowe).

Z kolei z uwagi na lokalizację źródła możemy wyróżnić zagrożenia wewnętrzne (wewnątrz organizacji), zewnętrzne (powodowane przez osoby trzecie) lub fizyczne (awarie lub katastrofy).

Rażące zaniedbania weryfikacji systemów

Niestety wiele firm wciąż oszczędza na temacie bezpieczeństwa teleinformatycznego, a w niezweryfikowanych systemach obecne są błędy, które ułatwiają ataki (zarówno hakerom, jak i nielojalnym osobom z wewnątrz instytucji).

Przykłady?

Niezabezpieczone skrypty konfiguracyjne aplikacji i nieprawidłowe konfiguracje całych systemów, niepoprawne działanie systemów bezpieczeństwa i możliwość łatwego rozszyfrowania ich działania, błędna konfiguracji szyfrowanych transmisji SSL i ułatwione przechwytywanie danych wpisywanych w formularze…

Niektórzy przedsiębiorcy nie zdają sobie sprawy, jak ważne jest istnienie systemów weryfikacji w dostępie do zasobów danych. Dokumentację stron nierzadko pozostawia się samą sobie, np. na serwerze dostępnym w internecie, co czyni ją łakomym kąskiem dla cyberprzestępców. W takiej sytuacji nie trzeba wiele, żeby podszyć się pod uprawnionego pracownika i wykraść ważne informacje czy dane osobowe… Na osobną uwagę zasługuje brak aktualizacji systemów czy jakiejkolwiek analizy ryzyka jeszcze przed zbudowaniem systemów.

Niedociągnięcia w tym zakresie mogą pociągnąć firmę na dno. Gdy zostaną wykradzione lub zniszczone ważne dane, nie da się uniknąć ogromnego ciosu wizerunkowego i finansowego, a także masowego odpływu klientów. Warto o tym pamiętać.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zapraszamy do kontaktu office@itpowers.pl

Wejdź na naszą stronę https://itpowers.pl
Show Buttons
Hide Buttons