fbpx
Home / Blog IT Powers / Monitoring IT w przedsiębiorstwach

Monitoring IT w przedsiębiorstwach

Monitoring

Przerwanie ciągłości działań usług informatycznych, to coś czego powinien się obawiać każdy właściciel mniejszej czy większej firmy. Kiedy pada firmowy serwer, jego część zostaje odłączona od sieci lub nawet przestaje działać skrzynka mailowa, oznacza to tylko jedno – stratę pieniędzy.

Świadomość

Na szczęście, coraz więcej osób odpowiedzialnych za zarządzanie przedsiębiorstwami, zaczyna sobie zdawać sprawę z tego, iż takich katastrof można uniknąć. Wystarczy tylko skorzystać z narzędzi umożliwiających nam skuteczne monitorowanie wszystkich elementów IT.

Co możemy monitorować?

Współczesne aplikacje pozwalają na kompleksowe monitorowanie tak naprawdę każdego z elementów składających się na IT. Korzystając z nich, nie tylko otrzymujemy informacje o pojawiającym się zagrożeniu oraz awarii, ale możemy także skutecznie optymalizować środowisko IT w naszej firmie.

Monitorowanie, o którym mowa, jest na tyle obszernym zagadnieniem, iż zostało ono podzielone na nieco mniejsze części. Jest to: monitoring urządzeń sieciowych, serwerów, aplikacji, usług i procesów.

Narzędzia do monitorowania IT

Obecnie istnieje bardzo wiele produktów do monitoringu środowiska informatycznego, spośród których możemy wybierać. Są to zarówno narzędzia płatne, jak i zupełnie darmowe, które okazują się być tak samo skuteczne, jak te pierwsze.

Do najbardziej znanych i polecanych narzędzi do monitorowania, które są cenione przez specjalistów, należy zaliczyć:

Nagios,

  • produkt open source, dzięki któremu możemy monitorować sieci, systemy oraz aplikacje. Dużą popularnością cieszy się również

Zenoss,

  • który z pewnością wyróżnia się bardzo dużą funkcjonalnością. Nie ustępuje im też jednak

Zabbix,

  • dzięki któremu możemy skutecznie monitorować serwisy sieciowe, serwery, czy urządzenia wpięte do sieci.

 

Oczywiście, wybór konkretnego narzędzia do monitorowania IT, powinien być poprzedzony skrupulatną analizą potrzeb konkretnej firmy w tym zakresie. Nie ma jednak wątpliwości, że wdrożenie takiego rozwiązania jest dziś standardem, z którego po prostu nie można zrezygnować, jeśli zależy nam na sprawnym funkcjonowaniu naszego przedsiębiorstwa.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zapraszamy do kontaktu office@itpowers.pl

Wejdź na naszą stronę https://itpowers.pl

 


Show Buttons
Hide Buttons