fbpx
Home / Blog IT Powers / Bezpieczeństwo IT w XXI wieku – czy musi być drogie?

Bezpieczeństwo IT w XXI wieku – czy musi być drogie?

Nowoczesne i wygodne rozwiązania informatyczne obecne są dzisiaj już w każdej, nawet najmniejszej firmie. Niestety nie w każdej dba się właściwie o bezpieczeństwo związanej z nimi infrastruktury oraz danych. Zwykle powody zaniedbań są bardzo prozaiczne, bo wiążą się albo z brakiem odpowiedniej wiedzy na ten temat, albo z oszczędnościami. Bezpieczeństwo IT w firmie jest niezwykle ważne, dlatego warto znać skuteczne sposoby na jej zapewnienie, które nie wiążą się z dużymi kosztami.

Współczesne zagrożenia IT, z którymi muszą mierzyć się firmy
Każdemu przedsiębiorcy zależy na tym, by wdrożone systemy informatyczne stanowiły niezawodne wsparcie dla całej działalności firmy. Ta niezawodność rozumiana jest przede wszystkim jako możliwość niezakłóconego korzystania z rozwiązań IT, czyli w sposób stabilny i ciągły. W tym kontekście największymi zagrożeniami są wszelkie awarie sprzętu i zdarzenia losowe, ale także działanie wirusów i złośliwego oprogramowania, błędy ludzkie, czy wreszcie ataki hakerskie. Niestety skutkiem każdego takiego zagrożenia może być utrata cennych danych, bez których prowadzenie firmy staje się wręcz niemożliwe. Wystarczy sobie wyobrazić, że przez niefrasobliwość jednego pracownika dochodzi do nieodwracalnego usunięcia kluczowych danych na temat kontrahentów i zamówień. Efektem będzie paraliż firmy na długi czas i konieczność mozolnego odtwarzania całej bazy kontaktów i historii współpracy. Wbrew pozorom do tego rodzaju sytuacji dochodzi bardzo często, dlatego należy w miarę możliwości im zapobiegać, ale także umieć szybko łagodzić ich negatywne skutki.

3 filary skutecznej ochrony systemu informatycznego w firmie
Pełna ochrona IT w przedsiębiorstwie powinna uwzględniać wiele aspektów, jednak w firmach, w których liczy się przede wszystkim prostota rozwiązań i niskie koszty ich wdrożenia, tak naprawdę może sprowadzać się ona do 3 kluczowych zagadnień:

  • ochrony dokumentacji,
  • zapewnienia sprawnego backupu i odzyskiwania danych,
  • ochrony antywirusowej.
    Poniżej przedstawiamy przykładowe narzędzia, które pozwalają zapewnić bezpieczeństwo IT w firmie właśnie w tych trzech aspektach. Są one niezwykle proste pod kątem wdrożenia i obsługi, a przede wszystkim generują minimalne koszty, dzięki czemu stać na nie nawet najmniejsze firmy.

Przyjazny system do zarządzania dokumentami w firmie
W XXI w. utrzymywanie umów, faktur, zamówień czy dokumentów pracowniczych w formie papierowej jest nie tylko archaiczne, ale przede wszystkim niewygodne. Dzisiaj obraca się dokumentami w formie cyfrowej i pomagają w tym programy DMS takie jak FolderIT (https://www.folderit.com/pl/it-powers/). Na tle innych rozwiązań wyróżnia się on wyjątkowo przyjazną obsługą, która jest możliwa na komputerach, tabletach i smarftonach. Dzięki temu dostęp do dokumentacji możliwy jest z każdego miejsca. Będąc w podróży służbowej, szef może więc zatwierdzać faktury i urlopy pracowników, albo zaznaczyć zmiany w zaproponowanej umowie. Przechowywane w chmurze dane są nie tylko zawsze dostępne, ale także chronione przed wszelkimi zagrożeniami. Korzystanie z takiej usługi jest bardzo tanie – miesięczny koszt dla małej firmy potrzebującej dostępu dla 5 osób to zaledwie 9 euro.

Niezawodny backup i ochrona antywirusowa

Ochrona dokumentacji to połowa sukcesu, ponieważ pracę firmy może sparaliżować awaria oprogramowania, urządzenia lub całego systemu informatycznego. W takich sytuacjach niezastąpiony okazuje się sprawny backup. Rozwiązania w tym zakresie proponuje Xopero – jest to np. technologia, dzięki której można zwirtualizować cały system lub urządzenie i potem je szybko odtwarzać w razie problemów, czy też proste narzędzie do backupu i odzyskiwania całej zawartości skrzynki mailowej. Rozwiązanie można wypróbować za darmo przez 14 dni, by przekonać się, że warto je mieć na stałe w firmie.
Bezpieczeństwo IT musi także uwzględniać zagrożenia zewnętrzne, czyli wirusy i złośliwe oprogramowanie. Skuteczna ochrona w tym zakresie nie musi być droga, czego dowodem jest G DATA dla biznesu, które kompleksowo zabezpiecza urządzenia, pliki, systemy, pocztę elektroniczną i całą sieć komputerową w firmie (łącznie z urządzeniami peryferyjnymi). Wykorzystuje do tego sztuczną inteligencję i innowacyjne rozwiązanie DeepRay, które wykrywa ukryte pliki szybciej niż konwencjonalne antywirusy. Taka nowoczesna ochrona kosztuje naprawdę niewiele – już od około 115 zł za miesiąc.

Powyższe przykłady oprogramowania udowadniają, że przedsiębiorcy niepotrzebnie obawiają się wysokich kosztów ochrony swojej infrastruktury informatycznej. Rezygnując z nowoczesnych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo IT, firma ryzykuje tak naprawdę utratę znacznie większych pieniędzy, koniecznych choćby na odzyskiwanie danych, czy pokrycie strat związanych z przestojem w działalności.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zapraszamy do kontaktu office@itpowers.pl

Wejdź na naszą stronę https://itpowers.pl
Show Buttons
Hide Buttons