fbpx
Home / Blog IT Powers / Kryptowaluty a bezpieczeństwo systemów IT

Kryptowaluty a bezpieczeństwo systemów IT

Bezpieczeństwo rynku kryptowalut to temat, który sprowadzany jest często do konieczności rozsądnego rozporządzania pieniędzmi przez konkretnych inwestorów. Tymczasem okazuje się, że kryptowaluty stwarzają zagrożenie także dla samych systemów IT. Na czym polega owo zagrożenie? Co można robić, żeby się przed nim ustrzec? Te pytania wymagają natychmiastowych odpowiedzi!

Nielegalne pozyskiwanie kryptowalut

Nielegalne pozyskanie kryptowalut (dość wymienić scam, phishing, cyberataki czy wszelką działalność hakerską). Choć stosuje się wobec nich środki zapobiegające nawiązywaniu nieautoryzowanych transakcji, w nadzwyczajnych przypadkach nawet komputer bez połączenia z siecią może zostać zhakowany. Tylko w pierwszej połowie 2018 roku skradziono około 1.1 miliardów dolarów w kryptowalutach.

Aby zapobiec takim sytuacjom, na rynku pojawiają się rozmaite rodzaje portfeli kryptowalutowych z różnymi rodzajami zabezpieczeń – w tym konkretne urządzenia, portfele offline oraz oprogramowanie przeznaczone na różne systemy operacyjne i przeglądarki.

Grunt to bezpieczeństwo systemów IT

Na początku 2018 roku informatycy pracujący w jednej z firm zapewniających bezpieczeństwo systemów IT odkryli zdumiewający sposób pozyskiwania kryptowalut. Okazało się, że hakerzy wykorzystywali poufne dane pracowników Tesli, aby logować się do chmury Amazon Web Services. Tesla wykorzystuje ogromne moce obliczeniowe chmury Amazona, aby prowadzić obliczenia służące postępowi technologicznemu, np. projektować nowe samochody. Przechwycenie danych zapisanych w chmurze pozwoliło zaś hakerom na wykonywanie w niej obliczeń potrzebnych do wykopywania różnych kryptowalut, w tym bitcoina.

Kontroluj bezpieczeństwo swoich systemów IT

Wykryty wtedy przekręt to tylko jeden z licznych przykładów naruszania bezpieczeństwa systemów IT w związku z kryptowalutami. Sytuacja ta przypomina, jak istotne jest dbanie o własne systemy informatyczne i powierzanie tego zadania sprawdzonym, wykwalifikowanym specjalistom. Upewnij się, że osoby odpowiedzialne w Twojej firmie za bezpieczeństwo IT kontrolują, czy podległe im systemy obliczeniowe (w tym usługi chmurowe) pozostają pod należytą ochroną!

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zapraszamy do kontaktu office@itpowers.pl

Wejdź na naszą stronę https://itpowers.pl
Show Buttons
Hide Buttons