fbpx
Home / Blog IT Powers / Analityczne kostki OLAP w procesie podejmowania decyzji biznesowych

Analityczne kostki OLAP w procesie podejmowania decyzji biznesowych

olap2-1288×724

Prowadzenie sprawnie funkcjonującego biznesu to dość skomplikowane zadanie. Warto jednak pamiętać, że obecnie to informacja odgrywa tutaj kluczową rolę. Istotne jest nie tylko gromadzenie danych, ale także ich właściwe przygotowanie, tak by można je było łatwo wykorzystać podczas podejmowania decyzji dotyczących kolejnych działań na rzecz biznesu. Dlatego warto korzystać z narzędzi, które nam w tym pomogą, takich jak kostka OLAP.

Czym jest kostka OLAP?

Kostka OLAP to skrót z języka angielskiego, którego rozwinięciem jest OnLine Analytical Processing. Kostka OLAP to baza danych, która została zaprojektowana w taki sposób, aby możliwa była sprawna analiza informacji w niej zgromadzonych.

Wszystko staje się zatem dość jasne, ale dlaczego ta baza danych jest nazywana kostką? W przeciwieństwie do tradycyjnych już informacji w tabelach, w przypadku struktury OLAP, zostają one zawarte w obiektach wielowymiarowych, nazwanych umownie kostkami.

Kostka OLAP – praktyczne zastosowanie

W systemach BI, struktura OLAP przyjmuje formę wielowymiarowych tabel, które mogą nam się kojarzyć z dobrze już znanym Excelem. Niezwykle ważną cechą tego typu struktur jest to, że dzięki operacjom w OLAP, posiadane dane analizujemy z wielu różnych punktów widzenia. Korzystając z tego rozwiązania, krok po kroku możemy zagłębiać się w dane. Mamy zatem możliwość ich dokładnego przeanalizowania w bardzo ogólnym aspekcie, ale także w odniesieniu do najmniejszych szczegółów.

Daje nam ona zatem sporo możliwości dotyczących bardzo różnorodnego analizowania firmowych danych. Dotychczasowi użytkownicy tego rodzaju oprogramowania chwalą sobie to rozwiązanie, jako ważny element podejmowania przez nich decyzji biznesowych. Warto zatem przyjrzeć się nieco bliżej kostce OLAP i sprawdzić, jakie może przynieść nam korzyści.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zapraszamy do kontaktu office@itpowers.pl

Wejdź na naszą stronę https://itpowers.pl 


Show Buttons
Hide Buttons