fbpx
Home / Blog IT Powers / Rozwiązania oparte o blockchain i ich wpływ na nasze życie

Rozwiązania oparte o blockchain i ich wpływ na nasze życie

Block-chain-GettyImages-953499010 copy

Blockchain to rewolucja, która dzieje się na naszych oczach. Nowa technologia może zmienić oblicze nie tylko finansów, ale i wielu innych branż. Jak prognozuje IDC, do 2020 roku europejskie wydatki związane z technologią blockchain dosięgną 3,5 mld USD. Jakie zastosowania ma blockchain i co może zmienić w naszym życiu?

Co daje nam blockchain?

Blockchain oferuje 3 funkcje bezpieczeństwa: rejestr autonomiczny, a przy tym przejrzysty dla wszystkich uczestników, a także niemożność zmiany danych po stworzeniu wpisu. Technologia ta sprawia, że nie potrzebujemy dodatkowych, zaufanych pośredników, aby transakcja przebiegała poprawnie i bezpiecznie.

Zastosowania technologii blockchain

Najczęściej kojarzymy blockchain z kryptowalutą Bitcoin i płatnościami cyfrowymi. Wykorzystuje się ją m.in. do inteligentnych kontraktów przy wykonywaniu zakupów. Z uwagi na decentralizację umożliwia ona szybsze i tańsze przekazywanie pieniędzy; stanowi także bezpieczniejszą metodę przechowywania zapisów bankowych.

Blockchain to jednak szansa nie tylko dla finansów. Możliwe, że dzięki nowej technologii uda się zapewnić całej służbie zdrowia bezpieczniejszy i prostszy dostęp do dokumentacji medycznej pacjentów. Weryfikacja dokumentów ułatwiłaby również życie prawnikom i wszystkim osobom korzystającym z ich usług. Jeśli chodzi o politykę, głosowania zabezpieczone przez blockchain byłyby niemożliwe do sfałszowania. Można by też wykorzystać aplikacje do zredukowania biurokracji i walki z korupcją. Zarejestrowanie numeru PESEL czy NIP, wpis do księgi wieczystej, płacenie podatków, a nawet zakup nieruchomości – wszystko mogłoby funkcjonować w oparciu o blockchain.

Ręce zacierają także artyści, którzy mają dziś spore problem z udowodnieniem i egzekwowaniem praw własności. Zapisanie utworu muzycznego, książki, zdjęcia czy jakiegokolwiek dzieła w blockchain rozwiązałoby ich problemy. Blockchain to również ogromna szansa dla organizacji charytatywnych – wpłacający nie musieliby się dłużej martwić, czy ich gotówka trafi do zamierzonych osób i miejsc. Oprócz tego nowa technologia może zredukować koszty zakupu energii oraz rozwinąć sieci peer-to-peer na ogromną skalę (poprzez eliminację zbędnych pośredników).

Jak widać, możliwości są ogromne – to, co dzieje się na rynku kryptowalut, to jedynie początek prawdziwej rewolucji!

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zapraszamy do kontaktu office@itpowers.pl

Wejdź na naszą stronę https://itpowers.pl
Show Buttons
Hide Buttons