fbpx
Home / Blog IT Powers / Bezpieczeństwo systemów IT – Zagrożenia

Bezpieczeństwo systemów IT – Zagrożenia

Narastające ataki na bezpieczeństwo systemów

 

Wkraczając w nowy rok 2018 powinniśmy być świadomi jak ważne w każdej firmie jest bezpieczeństwo. Głównymi atakami cyberprzestępców są  systemy operacyjne tj. Windows, Linux, Android, MacOS. Na systemach umieszczamy wszystkie programy, aplikacje jak również dane osobowe   pracowników oraz naszych klientów. Najnowsze raporty pokazują, że należy spodziewać się ataków ransomware ( wannacry, cerber, locky, globeimposter, petya, jaff i inne ). Pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach musimy zacząć w dużo większym stopniu zadbać o bezpieczeństwo naszych systemów.

Chart

Zgodnie z najnowszym raportem firmy Sophos powinniśmy zabezpieczyć wszystkie systemy, nie tylko komputery pracujące na systemie Windows. Z roku na rok przybywa coraz więcej ataków na systemy Linux i MacOS. W 2018 roku najbardziej podatnym systemem będzie Android.

WANNACRY

Największy atak hakerski w historii. To złośliwe oprogramowanie potrafi zablokować nam komputer w systemach Windows. Tego typu ataki występują na całym globie zgłaszany przez 70 krajów. Wirus szyfruje twardy dysk po czym na ekranie pojawia się poniższy komunikat:

error

Aktualnie najnowsza wersja oprogramowania WannaCry jest w wersji 3.0 i zaatakowało cały świat dokładnie 12-go maja 2017 wykorzystując słabe strony oprogramowani SMB.

Jak usuwamy oprogramowanie

Używamy takich programów jak Reimage lub Malwarebytes Anti Malware lub darmowe narzędzie WannaCry Decrypter. My polecamy usunąć WannaCry 3.0 poprzez  włączenie opcji Safe Mode With Networking:

                                                                           

Windows 7/Vista/XP

console

Windows 8 / 10

SettingsCERBER

Cerber jest wirusem wykorzystującym szyfrowanie AES. Cerber jest atakiem phishingowym, gdzie na serwer pocztowy Office 365 przesłana została wiadomość e-mail.

W wiadomości znajdował się plik z rozszerzeniem .dotm zawierający makra i skrypty, które były uruchamiane zaraz po otworzeniu oprogramowania biurowego.

Po restarcie mamy poniższa informację:

Ransome

Darmowym narzędziem do usuwania ataku cerbera – SpyHunter.

   LOCKY

   GLOBEIMPOSTER

   PETYA

   JAFF

Poniżej przedstawiamy 5 najbardziej podatnych Państw na ataki szkodników ransomware:

US 17 %

GB 11,1 %

BE 8,6 %

SG 6,5 %

ID 5,3 %

Pozostałe 51,5 %

Zabezpieczenia systemów przed cyberatakami

Pamiętaj!!

   Należy zachowywać podstawowe zasady bezpieczeństwa, aktualne oprogramowanie systemowe i antywirusowe. Przeglądarki internetowe zawsze powinny być w najnowszych wersjach. Nie instalujmy nieznanego oprogramowania, zadbajmy o ochronę poczty.

Najnowsze trendy ataków wpływają bezpośrednio na systemy biznesowe IT, których podczas prawidłowej pracy nie jesteśmy w stanie zauważyć.

IT POWERS jest nastawiona na pomoc dla małych i średnich firm zapewniając instalacje najnowszych aktualizacji systemowych i oprogramowania wydanego przez takie firmy jak Microsoft, Red Hat i inne.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zapraszamy do kontaktu office@itpowers.pl

Pełna oferta IT Powers https://itpowers.pl


Show Buttons
Hide Buttons