fbpx
Home / Blog IT Powers / Skrótowa historia robaków komputerowych i antywirusów

Skrótowa historia robaków komputerowych i antywirusów

W dzisiejszych czasach mało kto zastanawia się nad genezą szkodliwego oprogramowania i tego, w jaki sposób kształtował się jego rozwój. Ot, trzeba się takich wirusów pozbyć i tyle. Owszem, to prawda, ale warto jednak poświęcić chwilę uwagi oraz zrozumieć jak wyglądała ich ewolucja, a także, kiedy rozpoczęto prace nad oprogramowaniem antywirusowym. Po co? Dzięki analizie historii – nawet bardzo ogólnej i skrótowej – można zauważyć zmiany zachodzące w informatyce, a także w przybliżeniu określić przyszłe trendy, więc… Jakie momenty w historii były najistotniejsze, jeśli chodzi o złośliwe oprogramowanie oraz jego zwalczanie? Przyjrzyjmy się!

Od czego wszystko się zaczęło?

Pierwsze – z dzisiejszej perspektywy prymitywne – komputery zaczęły powstawać już w początkach XX wieku. Cechowały się ogromnymi rozmiarami oraz prostą budową, a samo oprogramowanie pozwalało na wykonywanie wyliczeń matematycznych. Wraz z rozwojem zaczęto jednak zauważać potencjalne zagrożenia, co miało miejsce w latach 50. Wtedy to rozpoczęto badania nad samoczynnie powielającymi się matematycznymi maszynami. Czy to protoplasta niesławnego robaka komputerowego? Z pewnością można to tak nazwać.

Jeśli chodzi o pierwsze uruchomienie wirusa, a konkretniej robaka komputerowego – miało to miejsce dwukrotnie. Dlaczego aż dwukrotnie? Ponieważ najpierw dotyczyło to sieci ARPANET, a dopiero później popularnego po dziś dzień Internetu. W pierwszym przypadku stworzone w 1971 roku oprogramowanie zostało nazwane Creeperem. Początkowo był niegroźny – na ekranie komputerów wyświetlał wyłącznie komunikat o treści: „Jestem CREEPER: złap mnie, jeśli potrafisz”. Pierwszy wirus, którego działanie było jednak szkodliwe, został „opublikowany” 2 listopada 1988 roku. Był to tak zwany robak Morrisa składający się z sekwencji 3000 znaków kodu. Jego działanie polegało na infekowaniu coraz większej ilości komputerów oraz na samoczynnym powielaniu, prowadzące do spowolnienia albo całkowitej blokady urządzenia. Początkowo wirus miał wyłącznie wskazywać luki w zabezpieczeniu, ale autor stracił nad nim kontrolę, powodując unieruchomienie aż 10% podłączonych ówcześnie do sieci komputerów.

Usuwanie wirusów, czyli pierwsze wsparcie informatyczne

Miało to miejsce w roku 1987, kiedy to po raz pierwszy oficjalnie usunięto złośliwe oprogramowanie. Dokonaniem tym mogła poszczycić się firma Brent Fix, lecz to nie wszystkie informatyczne sukcesy, które miały miejsce w tym samym roku. Marek Sell, polski informatyk, stworzył bowiem pierwszą wersję programu antywirusowego o nazwie mks_vir, funkcjonującego w systemie MS DOS. Niedługo później, bo w 1990, na rynku udostępniono około 20 antywirusów, z czego niektóre z nich są znane po dziś dzień – na przykład McAfee VirusScan, czy też Norton AntiVirus.

Choć początki informatyki były stosunkowo bezpieczne, nie trzeba było czekać bardzo długo, by powstało szkodliwe oprogramowanie. Odpowiedzią na to było stworzenie pierwszych antywirusów. A w jaki sposób w ogóle rozprzestrzeniały się zainfekowane pliki? Najczęściej poprzez sieć, a także za pośrednictwem dyskietek. Dziś jednak oprogramowanie – zarówno to szkodliwe, jak i antywirusowe – stale się rozwija i potrzebne są coraz to nowsze oraz efektywniejsze rozwiązania. Właśnie dlatego funkcjonują między innymi firmy świadczące usługi IT w Warszawie i wielu innych miejscowościach. Pozwalają na udaremnienie uszkodzenia komputerów, usunięcia danych, a w efekcie nawet do ogromnych strat finansowych.


Show Buttons
Hide Buttons