fbpx
Home / Blog IT Powers / Jak działa i za co odpowiada antywirus?

Jak działa i za co odpowiada antywirus?

Wraz z nadejściem XXI wieku nowoczesna technologia stała się czymś zupełnie normalnym. Pozwala na zwiększenie komfortu i wygody w przypadku wykorzystania jej do celów prywatnych, a w biznesie pozwala na uefektywnienie prowadzonej działalności. Czy jednak taki rozwój zawsze jest bezpieczny? To zależy, a w przypadku, gdy mowa jest o komputerach, można nawet powiedzieć, że niekoniecznie. Z jakiego powodu? Chociażby przez złośliwe oprogramowanie potocznie nazywane wirusami. No dobrze, ale jak sobie z nimi radzić i jak one w ogóle działają? Sprawdźmy to!

Czym jest wirus komputerowy?

Wirusy komputerowe to nic innego jak szkodliwe oprogramowanie wykorzystujące do swojego działania system operacyjny lub aplikacje. Ich celem jest przechwytywanie haseł, różnego rodzaju danych, spowolnienie komputera, a nawet usunięcie części zainstalowanych na nim komponentów prowadząc niekiedy do uszkodzenia sprzętu. Gdzie można je znaleźć? Sprawa nie jest taka łatwa, ponieważ prawie w całej cyberprzestrzeni – w tak drobnych plikach, jak dokumenty tekstowe, przez muzykę i filmy, maile aż po gry czy aplikacje. A jak sobie z nimi radzić? Odpowiedzią są…

Programy antywirusowe i ich działanie

Antywirus to nic innego jak program działający w czasie rzeczywistym, którego funkcjonowanie opiera się na wyszukiwaniu konkretnych linijek kodu źródłowego. Owe linijki są na bieżąco aktualizowane, gdy wykryty zostanie nowy wariant wirusa. Metaforycznie można to porównać do działania szczepionek medycznych. W przypadku znalezienia pliku, w którym występuje podejrzany kod, jest on niezwłocznie usuwany albo trafia do tak zwanej kwarantanny, a tym samym jest odizolowany od reszty danych, udaremniając możliwość replikowania.

Złośliwe oprogramowanie w firmie

To zazwyczaj koszmar każdego przedsiębiorstwa, w którym systemy informatyczne odgrywają jedną z głównych ról. Przykładowo, niektóre wirusy mogą nieodwracalnie usunąć ważne dokumenty albo przechwycić poufne dane. Jeszcze inne mają możliwość wykradnięcia haseł, przykładowo do kont bankowych, a to na pewno nie jest pożądanym stanem rzeczy. By nie doprowadzić do sytuacji, gdy komputerem zawładnie wirus, konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednie oprogramowanie do firm. Mowa tu zarówno o antywirusie, jak i innych aplikacjach służących do szyfrowania danych. Równie ważne jest pozyskiwanie programów z pewnych i zaufanych źródeł, bo tylko w ten sposób ograniczy się jakiekolwiek ryzyko.

Podsumowując, oprogramowanie zabezpieczające, czyli potoczne antywirusy, to aplikacje, dzięki którym zminimalizuje się ryzyko zainfekowania swojego komputera. Ma to szczególne znaczenie w przypadku firm przechowujących ogromne ilości danych lub poufne informacje. Niezabezpieczone urządzenie albo system mogłyby stać się łatwym łupem dla cyberprzestępców. Jaki może być finał takiego scenariusza? W skrócie – ogromne straty finansowe, a niekiedy także uszkodzony sprzęt.


Show Buttons
Hide Buttons