fbpx
Home / Blog IT Powers / Czy zatrudnienie nowego pracownika w branży IT jest konieczne?

Czy zatrudnienie nowego pracownika w branży IT jest konieczne?

Współczesny rozwój technologii sprawił, że popyt na pracowników z branży IT stale wzrasta. Niekiedy to spory kłopot dla właścicieli firm. Na szczęście stworzono nowe, skuteczne rozwiązania, dzięki którym przedsiębiorcy nie muszą głowić się nad tym, jak znaleźć specjalistów do spraw informatyki. Co to za rozwiązania? Dowiecie się tego z lektury poniższego tekstu – zapraszamy!

Co jest kłopotliwego w zatrudnieniu pracownika?

Przede wszystkim chodzi o koszta. Organizowanie rekrutacji, przeprowadzenie ich, a na dodatek konieczny czas oczekiwania generuje to spore wydatki. Wreszcie czasem wchodzi w grę bardzo prozaiczny powód. Jaki? Mianowicie mimo popytu na specjalistów w jakimś zakresie, w danym biurze może być mało miejsca. W związku z tym utrudnione zostałoby ustawienie kolejnego biurka albo niezbędnych do pracy narzędzi. No dobrze, ale jakie jest remedium na ten stan rzeczy? W zależności od strategii firmy, polecane są dwie metody…

Body leasing IT, czyli pracownicy na wynajem

Jak już wspomniano wcześniej, zatrudnienie pracowników jest na ogół związane z czasochłonnym oraz kosztownym procesem. Aby tego uniknąć, można skorzystać z tak zwanego body leasingu. Jest to wynajęcie specjalisty lub grupy specjalistów (co wtedy określa się mianem team leasingu) z zewnętrznych firm w celu wykonania danego zlecenia. Co istotne przedsiębiorstwo nie jest związane z tymi pracownikami umową o pracę, a tym samym nie ma konieczności ponoszenia kosztów ujętych w prawnych regulacjach. Kiedy to rozwiązanie jest „warte zachodu”? Głównie wtedy, gdy do wykonania jest ryzykowne zadanie lub takie, do którego potrzebna jest znajomość niepopularnej technologii. Uniknie się tym samym organizacji szkoleń, które byłyby wykorzystane praktycznie tylko raz.

Outsourcing dla firm a body leasing

Główną różnicą między outsourcingiem a body leasingiem jest kwestia zarządzania. W przypadku body leasingu to przedsiębiorstwo, które wynajmuje pracownika, zarządza jego pracą i to po jego stronie leży kontrola efektów oraz poprawności wykonywanego zadania. W przypadku outsourcingu sprawa wygląda nieco inaczej. Odpowiedzialność za zadanie jest w całości oddawana w ręce wynajmowanej firmy. Po jej stronie leży zarówno praca programistów, jak i zarządzanie nią. Jeśli chodzi o koszty, sprawa wygląda podobnie, a dodatkowo cała odpowiedzialność za jakość i efektywność jest przeniesiona na współpracujące przedsiębiorstwo.

Co wybrać? Sprawa wcale nie wydaje się taka oczywista. Warto przeanalizować i zrobić kosztorys jak największej ilości wariantów i scenariuszy. Wszystko przecież zależy od wykonywanego zadania – stopnia jego skomplikowania, czasu trwania, a także koniecznej do wykorzystania wiedzy i technologii. Jeżeli mimo wszystko nie znajdzie się odpowiedzi na pytanie „co wybrać?”, z pomocą przychodzą firmy świadczące usługi opieki informatycznej w Warszawie oraz wielu innych polskich miastach. Pracujący w nich specjaliści z pewnością zaproponują efektywne rozwiązania do danych potrzeb.


Show Buttons
Hide Buttons